Misjonarze Werbiści – pełna nazwa: Zgromadzenie Słowa Bożego (łac.: Societas Verbi Divini) to zgromadzenie zakonne w Kościele katolickim. Naszym założycielem jest Św. Arnold Janssen. W 1875 w miejscowości Steyl, w Holandii, blisko niemieckiej granicy, zapoczątkował działalność pierwszego domu misyjnego. Poprzez działalność wydawniczą,  rekolekcje dla duchowieństwa i świeckich budził on świadomość misyjną wśród ludzi sobie współczesnych a także gromadził wokół siebie pierwszych współpracowników dzieła misyjnego ze Steyl, gotowych do wyjazdu za granicę.

Już po czterech latach wysłano dwóch pierwszych misjonarzy do Chin. Byli nimi św. Józef Freinademetz oraz Jan Anzer, którzy trzy lata później rozpoczęli pracę w południowym Szantungu.

W 1889 roku powstaje dom Sankt Gabriel w Mödling koło Wiednia. W tym samym roku następni dwaj misjonarze udają się do pracy wśród kolonistów w Argentynie.
W roku 1892 Zgromadzenie przejmuje misję w Togo i otwiera drugą szkołę średnią na terenie Niemiec, w Nysie. Wkrótce wyruszają kolejni misjonarze do Ekwadoru, Brazylii i na Nową Gwineę.

Zgromadzenie rozwija się bardzo prężnie. Po 25 latach istnienia liczy 200 kapłanów i ponad 250 kleryków; do tego prawie 400 braci w ślubach czasowych i wieczystych. W roku śmierci Założyciela (1909) liczby te podwajają się: 400 kapłanów, 400 seminarzystów, ponad 600 wychowanków i ponad 700 braci, nowicjuszów i postulantów.
W 1975 zarówno Założyciel, jak i pierwszy Misjonarz Zgromadzenia Słowa Bożego zostali beatyfikowani, a w 2003 ogłoszeni Świętymi Kościoła katolickiego.

Obecnie Misjonarze Werbiści są największym misyjnym Zgromadzeniem w Kościele, z dynamicznie rozwijającą się siecią placówek, zwłaszcza w Azji, Afryce i Ameryce. W Polsce Zgromadzenie jest obecne od 1922 roku. Zajmujemy się kształceniem przyszłych misjonarzy, szeroko pojętą animacją misyjną, prowadzimy parafie. Misyjne Seminarium Duchowne Księży Werbistów w Pieniężnie na przestrzeni lat wykształciło około 600 misjonarzy pracujących na wszystkich kontynentach.

Werbiści w Lublinie

W Lublinie obecność Werbistów datuje się od 1958 roku. Dom Misyjny Słowa Bożego przy ulicy Jagiellońskiej, w obecnej postaci powstał w 1979. Od początku nasza obecność w tym miejscu związana była z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, miejscem nauki i pracy wielu Werbistów na przestrzeni lat. Od początku obecności Zgromadzenia Słowa Bożego w Lublinie, do 2014 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II czterech werbistów uzyskało tytuły profesorskie, ośmiu habilitacje, 26 – doktoraty, 42 – licencjaty kościelne z teologii i prawa kanonicznego, 11 – magisteria z nauk humanistycznych. Ponadto od dnia 20 maja 1974 do dnia 9 października 2003 r. 237 werbistów z Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w   Pieniężnie uzyskało w KUL stopień magistra teologii.

Dom pełni także funkcję ośrodka animacji misyjnej poprzez działalność Referatu Misyjnego. Współbracia mieszkający w domu włączają się także w miarę możliwości w działalność duszpasterską na terenie archidiecezji lubelskiej, podejmując zastępstwa, głosząc rekolekcje, spowiadając.

Klinknij poniższą mapę, by zobaczyć kolejny kontynent.   ↓↓↓

Misjonarze Werbiści
ul. Jagiellońska 45, 20-806 Lublin

tel. +48 81 746 94 95
tel. kom., WhatsApp +48 459 334778
e-mail: kontakt

Biuro otwarte: PN-PT: 8.30-16.00